Sprawy ogólne BHP
PROFILAKTYKA PRZEWLEKŁEJ NIEWYDOLNOŚCI ŻYLNEJ NÓG

 

PROFILAKTYKA PNŻ

 

Podczas gdy o zapobieganiu PNŻ w życiu codziennym mówi się coraz więcej, z roku na rok prowadzonych jest coraz więcej akcji profilaktycznych, tak profilaktyka PNŻ w miejscu pracy pozostaje elementem minimalizowanym i niedocenianym.

Należy pamiętać o tym, że aby profilaktyka PNŻ była skuteczna, powinna odbywać się na dwóch poziomach jednocześnie i dotyczyć zarówno życia codziennego, jaki i, w przypadku osób pracujących w pozycji siedzącej lub stojącej, również miejsca pracy. Profilaktykę PNŻ powinny stosować zarówno osoby zdrowe, jak i te, u których już występują objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Poniżej przedstawiono w kolejności ogólne zalecenia dotyczące profilaktyki PNŻ, których powinno się przestrzegać niezależnie od charakteru wykonywanej pracy zawodowej a następnie zalecenia dotyczące profilaktyki PNŻ w miejscu pracy, oddzielnie dla osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej i dla osób wykonujących pracę w pozycji stojącej.

 

 

OGÓLNE ZALECENIA DOTYCZACE PROFILAKTYKI PNŻ

 

Ogólne zalecenia dotyczące profilaktyki PNŻ koncentrują się wokół takich zagadnień, jak: dieta, aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawyki na co dzień.

 

 

 

       Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości

 

Zwiększona masa ciała powoduje wzrost ciśnienia w żyłach kończyn dolnych i ryzyko zastoju krwi w naczyniach żylnych. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, gdyż nadmiar tłuszczu w tej partii ciała utrudnia przepływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Poza tym, u osób z nadwagą i otyłością, obserwuje się obniżoną aktywność fizyczną, co dodatkowo działa niekorzystnie na układ żylny kończyn dolnych.

Podstawowe zasady pomocne w trakcie utraty masy ciała, jak i w utrzymaniu prawidłowej są następujące:

  • produkty wysokoprzetworzone zastępować niskoprzetworzonymi, np. białe pieczywo – razowym, pełnoziarnistym,
  • ograniczyć podaż soli, której nadmiar wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie; zamiast soli warto stosować zioła i przyprawy,
  • ograniczyć spożycie tłuszczy zwierzęcych (tłuste mięsa, wędliny, nabiał) oraz zastępować proces smażenia pieczeniem, gotowaniem na parze lub duszeniem,
  • zwiększyć spożycie ryb, szczególnie tłustych ryb morskich,
  • ograniczyć spożycie słodyczy,
  • dbać o regularność i częstotliwość posiłków - najlepiej zjadać 4-6 niedużych posiłków i unikać podjadania pomiędzy posiłkami.

 

      Zapobieganie zaparciom

 

Zaparcia powodują zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, a co za tym idzie wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Pojawianie się zaparć jest przeważnie skutkiem złej diety.

By zapobiegać zaparciom lub pozbyć się już istniejących, warto przestrzegać następujących wskazań:

  • dbać o odpowiednią podaż błonnika poprzez spożywanie takich produktów jak pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, grube kasze, razowe makarony, otręby, pełnoziarniste płatki zbożowe, suszone i surowe owoce, surowe i gotowane warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona itp.
  • zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych,
  • niewskazany jest alkohol, produkty zawierające duże ilości tłuszczów nasyconych (tłuste mięsa, sery, pasztety, wędliny, kremy), kakao, wyroby cukiernicze,
  • wprowadzić do jadłospisu produkty fermentowane (naturalne jogurty, kefiry, kiszona kapusta, kiszone ogórki),
  • przygotowywać potrawy na parze, gotować, dusić, piec, smażyć bez tłuszczu,
  • wypijać odpowiednią ilość płynów, najlepiej 2-3 litry na dobę.

 

     Wzmacnianie ścian naczyń żylnych

Dieta w profilaktyce PNŻ powinna uwzględniać produkty spożywcze, które działają na naczynia żylne wzmacniająco i uszczelniająco oraz przeciwzakrzepowo.

Naturalne produkty, które wykazują działanie wzmacniające, uszczelniające i przeciwzakrzepowe:

  • warzywa i owoce o czerwono-niebieskim zabarwieniu (czarne jagody, śliwki, borówki amerykańskie, jeżyny, wiśnie, ciemne winogrona, czerwona kapusta, bakłażany),
  • czerwona i czarna fasola,
  • czarna i zielona herbata, kakao,
  • owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, truskawki,
  • papryka, warzywa kapustne,
  • tłuste ryby morskie,
  • siemię lniane, awokado, olej rzepakowy, olej lniany,
  • orzechy włoskie,
  • żółtko jaja.

 

Należy również pamiętać o tym, że częste przyjmowanie pewnych produktów, np. niektórych rodzajów alkoholu (zwłaszcza białego wina), nasila objawy niewydolności żylnej, wywołując uczucie ciężkości i napięcia w kończynach dolnych.

                                                                                                                                                                                                                   

Dzięki aktywności fizycznej uruchamiamy tzw. pompę mięśniową- skurcze mięśni kończyn dolnych pobudzające krążenie żylne. Aby ćwiczenia przyniosły efekt, należy je wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. W przypadku osób z zaawansowanymi postaciami choroby, przed przystąpieniem do ćwiczeń należy poradzić się lekarza.

                                                                            

Do dyscyplin sportowych zalecanych w profilaktyce PNŻ: pływanie (oprócz działania „pompy mięśniowej” dochodzi w trakcie pływania również do obkurczenia naczyń wskutek działania zimna), jazda na rowerze, gimnastyka, taniec, codzienne dłuższe spacery (zwykły spacer można zastąpić chodzeniem z kijkami (nordic walking). Również chodzenie po schodach usprawnia przepływ krwi w naczyniach żylnych.

 

 

Niewskazane w profilaktyce PNŻ są sporty, które uruchamiają mięśnie jamy brzusznej, tzw. tłocznię brzuszną, np. ćwiczenia na siłowni, zjazdy na nartach i jazda konna; należy unikać również długotrwałych biegów na ruchomej bieżni, wielokilometrowych wycieczek rowerowych i pieszych. Najmniej wskazanymi dyscyplinami sportu są: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, tenis, szermierka, sporty walki jak dżudo czy karate.

 

 

 

 

Przestrzeganie wymienionych niżej prawidłowych nawyków w życiu codziennym pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju PNŻ:

 

 

  • należy wypoczywać z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca, zarówno podczas siedzenia, leżenia czy spania a wieczorem wykonać masaż nóg od palców stóp do pachwin (zawsze w kierunku serca)

  • odpowiednie oddychanie wspomaga krążenie krwi;  wskazane są długie i głębokie wdechy.

  • podczas stania (np. w kolejce) można wykonywać małe kroki, przestępować z nogi na nogę a podczas siedzenia (np. przed komputerem, telewizorem) robić częste, kilkuminutowe przerwy na ćwiczenia nóg, czy krótki spacer

  • w czasie urlopu  dobrze jest chodzić boso po trawie, piasku, spacerować brzegiem morza i brodzić w chłodnej  wodzie oraz wykonywać ćwiczenia w wodzie

  • udając się w długą podróż samolotem należy założyć swobodne, nieuciskające ubranie, pić jak najwięcej wody i wystrzegać się kawy i alkoholu, które powodują odwodnienie i zagęszczenie krwi; jeśli jest to tylko możliwe należy wstać i pospacerować między fotelami a siedząc w fotelu, jak najczęściej poruszać stopami; w niektórych liniach lotniczych w czasie podróży wyświetlane są programy ćwiczeń poprawiające krążenie żylne

  • osobom predysponowanym do wystąpienia PNŻ zaleca się profilaktyczne stosowanie dobranych indywidualnie przez lekarza wyrobów uciskowych, inaczej kompresyjnych (rajstopy, podkolanówki, pończochy przeciwżylakowe) oraz doustnych i miejscowo działających specjalistycznych preparatów i kosmetyków w celu wzmocnienia naczyń żylnych

 

 

  • należy pozbyć się zwyczaju zakładania nogi na nogę, krzyżowania nóg w czasie siedzenia, czy siedzenie na nodze

  • naczyniom żylnym nie służy wysoka temperatura, dlatego też należy wystrzegać się długich, gorących kąpieli w wannie, sauny, długotrwałego opalanie na słońcu i w solarium, depilacji gorącym woskiem, ogrzewania odłogowego, czy gorącego nawiewu na stopy w czasie jazdy samochodem; należy pamiętać również o tym, że naczyniom żylnym nie służą również ekstremalnie niskie temperatury

  • niewskazane jest noszenie odzieży krepującej ruchy; należy unikać odzieży miejscowo uciskającej (obcisła bielizna, spodnie, samonośne pończochy, skarpety z mocnymi ściągaczami itp.)

  • w przypadku stosowania leków hormonalnych zawierających żeńskie hormony płciowe, np. tabletki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, należy być pod stałą opieką lekarza i  przechodzić okresowe badania lekarski; w przypadku zauważenia niepokojących objawów w trakcie przyjmowania ww. preparatów, należy jak najszybciej powiadomić o tym lekarza

  • w przypadku wystąpienia kiedykolwiek w przeszłości problemów z żyłami, zaleca się pozostawanie pod stałą kontrolą lekarza specjalisty (flebologa)