Poziom konkurencyjności na rynku dostawców - Środki ochrony indywidualnej

 

Poziom konkurencyjności na rynku dostawców - Środki ochrony indywidualnej

 

Zdecydowana większość badanych dostawców ŚOI zadeklarowała, że konkurencja na rynku ŚOI jest duża lub bardzo duża. Jest wielu małych i bardzo małych producentów i dystrybutorów, ale istnieje również kilku większych graczy z ugruntowaną pozycją i sporymi udziałami w rynku.

Firmy, zarówno producenci, jak i dystrybutorzy, obecni na polskim rynku ŚOI konkurują przede wszystkim ceną, jakością, innowacyjnością rozwiązań oraz dostępnością produktów. Ważny jest również poziom serwisu, załatwiania reklamacji i obsługi, czyli wszystko to, co producent czy dystrybutor oferuje poza samymi ŚOI, np. skanowanie stóp wspomagające właściwy dobór środków ochrony czy audyty stanowiskowe pod kątem doboru właściwych rozwiązań.

W opinii badanych odbiorców ŚOI przewagą konkurencyjną mogą być również takie kwestie, jak dostarczanie niestandardowych zamówień, czy fakt, że przedstawiciel producenta/dystrybutora przyjedzie do ich firmy i doradzi konkretnie, jakie produkty będą odpowiednie, dokona pomiaru pracowników pod kątem doboru odpowiednich rozmiarów ŚOI itp. Również takie rozwiązania, jak platformy B2B, ułatwiające składanie zamówień są dodatkowym atutem dostawców w opinii odbiorców ŚOI.

Z punktu widzenia odbiorców ŚOI, firmy dostarczające rozwiązań w tym zakresie konkurują również szerokością asortymentu. Część dostawców jest bowiem autoryzowanym dealerem jednego producenta i oferuje jedynie jego produkty, a inni dystrybutorzy posiadają w swojej ofercie produkty wielu różnych producentów.

Istotność czynnika, jakim jest dostępność produktów wynika z ograniczeń covidowych, które, mimo że w większości krajów już nie obowiązują lub obowiązują w dużo mniejszym stopniu, to jednak wciąż wpływają na zaburzenia łańcuchów dostaw, zarówno w zakresie komponentów i surowców w przypadku producentów, jak i gotowych produktów w kontekście dystrybutorów. Część firm, zabezpieczyła się zwiększając stany magazynowe, ale zazwyczaj są to zapasy zrobione pod kątem dotychczasowych klientów i obsługa dodatkowych zamówień może być problemem.

 

Badani dostawcy wskazali, że na rynku ŚOI jest ośmiu najpoważniejszych konkurentów (średnia).18,5% respondentów zadeklarowało, że liczba kluczowych konkurentów nie przekracza trzech, a częściej niż co czwarty nie potrafił wskazać konkretnej liczby.

 

 

Niewątpliwe przewagi konkurencyjne posiadają zwłaszcza duzi producenci, którzy posiadają własne fabryki i mogą kontrolować cały proces produkcji. Przewagę mają również te firmy, które posiadają szeroki asortyment, obejmujący wszystkie ŚOI. Jednak polscy i europejscy producenci obecni na polskim rynku ŚOI muszą zmagać się z wciąż dużym udziałem produktów pochodzących z importu, np. z Chin, które są znacznie tańsze, ale przy tym gorsze jakościowo.

Można zauważyć różnice wśród firm zlokalizowanych na terenie Polski. Często te, które posiadają zagraniczny kapitał, przenoszą wymogi bhp z głównych siedzib zagranicą, tym samym przywiązują większą uwagę do lepszych jakościowo produktów. Z kolei firmy z polskim kapitałem często kierują się wyłącznie ceną jednostkowego zakupu rękawic czy obuwia ochronnego.

 

 

„My jesteśmy narodem, który kieruje się mocno ceną, ale ceną jednostkową, nie kosztem użytkowania, nie są wliczane w to śmieci, wypadki i inne rzeczy. Nie mówię tego generalnie, bo większość firm, które jest kapitałem zagranicznym, które są świadome konsekwencji wszystkich wypadków, one w większości przypadków korzystają właśnie ze sprawdzonych dostawców, ponieważ chcą mieć pewność jakości, serwisu, powtarzalności produktów, ale ciągle jest masa, mówimy o 80-70 procentach, które w większości przypadków kierują się wyłącznie ceną zakupu jednostkowego.”

 

Podczas wywiadów pogłębionych ITI zapytano dostawców ŚOI o najważniejszych graczy na rynku, które przedstawiają grafiki poniżej. Są to producenci i dystrybutorzy, którzy w opinii dostawców ŚOI są najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami w branży.

 

Dostawcy ŚOI podkreślali, że mimo iż polskich producentów jest niewielu, to jednak ci, którzy są obecni na rynku, posiadają silną, ugruntowaną pozycję i są znani wśród odbiorców. W opinii jednego z dostawców ŚOI polscy producenci rękawic dostarczają głównie zwykłe, dzianinowe produkty, natomiast te powlekane, chroniące przed zagrożeniami chemicznymi pochodzą głównie od zagranicznych producentów. Do polskich firm produkujących ŚOI, które wymieniali dostawcy, należą: Strzelce Opolskie (JS Gloves), Prorektor, Demar, PW Krystian.

 

Konkurencja na rynku ŚOI jest bardzo duża. Warto więc zwracać uwagę na czynniki, które decydują o wyborze dostawcy ŚOI. W opinii odbiorców ŚOI najważniejsza jest cena produktu. W opinii odbiorców, dostawców ŚOI jest dużo i np. w przypadku rękawic posiadają bardzo zróżnicowany asortyment pod względem ceny, od takich za 1,5 PLN do nawet kosztujących 150 PLN. Problemem jest natomiast znalezienie dobrych jakościowo produktów w przystępnej cenie. W przypadku odzieży ochronnej dla spawaczy jest znacznie mniej dostawców. Jak podkreśla jeden z odbiorców, takich, którzy oferują dobrą jakościowo odzież ochronną jest niewielu na polskim rynku.

Dla odbiorców ŚOI ważna jest również certyfikacja produktu oraz dostępność produktów „od ręki”. Wśród odpowiedzi „inne” badani wskazywali na jakość produktu oraz przywiązanie do marki. Jedynie 7,8% odbiorców wskazało, że produkty ŚOI wybierane są na drodze przetargu. W przetargach tych zawsze bierze udział sporo dostawców. W firmach odbywają się też testy produktów. Podczas takich testów pracownicy otrzymują produkty danych producentów na pewien okres i decydują, w których najlepiej im się pracuje. Na tej podstawie podpisywane są kontrakty.

 

 

„Okres testowy trwa trzy miesiące. W tym czasie mamy ponad 200 modeli rękawic do przetestowania z prawie czterdziestu firm. Nasz dział zakupów rozsyła do swojej bazy oferentów naszą specyfikację wymagań i potem te firmy, jeżeli mogą zaoferować jakiś produkt, którego my szukamy, to zgłaszają się potem z oficjalną ofertą i próbkami do testów.”

 
Zobacz także
 
Dokumentacja powypadkowa ON-LINE
interaktywna aplikacja umożliwiająca sporządzenie i wydrukowanie ON-LINE dokumentów powypadkowych