Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 2 (379) LUTY 2003




  • Właściwości ochronne nauszników przeciwhałasowych w funkcji czasu użytkowania i magazynowania
    Ewa Kotarbińska, s. 2-4
  • Problemy jakości środowiska pracy w pomieszczeniach biurowych
    Elżbieta Jankowska, Małgorzata Pośniak, s. 5-8
  • Identyfikacja i modelowanie procesów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwie
    Małgorzata Pęciłło, s. 9-12
  • Współudział pracowników w zarządzaniu firmą - korzyści dla obu stron
    Magdalena Warszewska, s. 13-15
  • Osoby zatrudnione w środowisku gorącym - struktura wiekowa
    Anna Marszałek, s. 16-18
  • Właściwości odzieży chroniącej przed działaniem ciekłych substancji chemicznych w skrajnych warunkach temperaturowych
    Krzysztof Łężak, s. 19-22
  • Jak zmniejszyć dyskomfort pracy w szczelnej odzieży ochronnej
    Grażyna Bartkowiak, Dariusz Błażejewski, s. 23-24
  • Własności palne trichloroetylenu
    Józef Głowiński, Teresa Baczyńska, Mieczysław Seweryniak, Leszek Maciszewski, s. 25-27
  • Strugarki - ochrona przed zagrożeniami mechanicznymi
    Dariusz Kalwasiński, s. 28-30
  • Właściwości ochronne nauszników przeciwhałasowych w funkcji czasu użytkowania i magazynowania
    Ewa Kotarbińska

    Jaki jest wpływ czasu i warunków użytkowania nauszników przeciwhałasowych na ich parametry akustyczne. Autorka odpowiada na to pytanie na podstawie badań przeprowadzonych w ciągu trzech lat na czterech popularnych wzorach nauszników przeciwhałasowych.


    Problemy jakości środowiska pracy w pomieszczeniach biurowych
    Elżbieta Jankowska, Małgorzata Pośniak

    W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące problemów jakości środowiska pracy w pomieszczeniach biurowych. Omówiono założenia i program realizacji w CIOP projektu celowego zamawianego, ukierunkowanego na poprawę warunków pracy w pomieszczeniach biurowych.


    Identyfikacja i modelowanie procesów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwie
    Małgorzata Pęciłło

    Usprawnianie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów poprawy funkcjonowania całej organizacji. Dotyczy to zarówno procesów strategicznych, czyli tworzących wartość dodaną jak i procesów pomocniczych, do których można zaliczyć m.in. procesy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. W artykule przedstawiono metodę identyfikacji i modelowania procesów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.


    Współudział pracowników w zarządzaniu firmą - korzyści dla obu stron
    Magdalena Warszewska

    Partycypacja pracownicza, czyli współudział pracowników w zarządzaniu, stanowi jedno z najstarszych zagadnień znajdujących się w obszarze zainteresowań dziedziny dotyczącej zachowań organizacyjnych. Partycypacyjny system zarządzania, poprzez zaspokajanie potrzeby podmiotowości propaguje humanistyczny sposób traktowania podwładnych, przy czym należy podkreślić, że humanizm ten ma wymiar ekonomiczny, gdyż gwarantuje lepszą skuteczność pracowników.


    Osoby zatrudnione w środowisku gorącym - struktura wiekowa
    Anna Marszałek

    W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczące wiekowej struktury pracowników zatrudnionych w gorącym środowisku. Mężczyźni stanowią ponad 90% osób zatrudnionych w gorącym środowisku. 70% mężczyzn pracujących w gorącym środowisku ma mniej niż 45 lat, natomiast wśród górników aż 87%. Najwięcej jest osób ze średnim stażem pracy (11-20 lat). Wiek pracowników zatrudnionych w gorącym środowisku oraz ich staż pracy będą rzutowały na możliwość wykonywania pracy w tych warunkach.


    Właściwości odzieży chroniącej przed działaniem ciekłych substancji chemicznych w skrajnych warunkach temperaturowych
    Krzysztof Łężak

    Czy stosowanie tej samej odzieży izolującej w różnych temperaturach ma istotny wpływ na jej właściwości ochronne. Autor odpowiada w artykule na to pytanie na podstawie wyników badań czterech typów materiałów, postulując prowadzenie badań w odniesieniu do rzeczywistych warunków ich użytkowania.


    Jak zmniejszyć dyskomfort pracy w szczelnej odzieży ochronnej
    Grażyna Bartkowiak, Dariusz Błażejewski

    Szczelna (barierowa) odzież ochronna jest bardzo często źródłem obciążenia cieplnego jej użytkownika, gdyż utrudnia odprowadzanie potu i wymianę ciepła oraz pary wodnej między ciałem i otoczeniem. Dyskomfort pracy w szczelnej odzieży ochronnej można w znacznym stopniu ograniczyć poprzez stosowanie pod nią odpowiedniej odzieży podbarierowej. Najlepsze właściwości pod względem kształtowania korzystnego mikroklimatu przy skórze użytkownika wykazuje odzież podbarierowa,wykonana z dwuwarstwowej dzianiny poliestrowo-wiskozowej.


    Własności palne trichloroetylenu
    Józef Głowiński, Teresa Baczyńska, Mieczysław Seweryniak, Leszek Maciszewski

    W artykule dokonano oceny własności palnych i wybuchowych trichloroetylenu według różnych źródeł literaturowych i unormowań prawnych. Wykonano pomiary temperatury zapłonu w tyglu zamkniętym według obowiązującej normy PN-EN 22719 (2000). Stwierdzono doświadczalnie, że TRI nie zapala się w warunkach opisanych w normie. Przeprowadzane badania i analiza wskazują na nieprawidłowość klasyfikowania urządzeń i osprzętu elektrycznego stosowanego w obecności TRI do grupy IIA.


    Strugarki - ochrona przed zagrożeniami mechanicznymi
    Dariusz Kalwasiński

    Strugarki do obróbki drewna należą do maszyn szczególnie niebezpiecznych. Zagrożenia spowodowane są głównie przez pracujące ze znaczną prędkością narzędzia. W artykule scharakteryzowano źródła zagrożeń, przedstawiono wymagania bezpieczeństwa dotyczące konstrukcji strugarek, wynikające z Polskiej Normy PN-EN859, omówiono sposoby bezpiecznej obsługi i prowadzenia materiału obrabianego, wskazano narzędzia pomocnicze, wpływające na poprawę bezpieczeństwa.


    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer